KERKÜK'ÜN USTA SESİ 82 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

 

Yillardir Irak Türkmenlerinin, Türkiye ve Türk Dünyasındaki sesi olan ünlü sanatçısı Abdülvahit KÜZECİ,  29 Haziran Cuma gunu saat 22.30 ‘da Kerkük'te vefat etti.


Abdulvahit Ahmet Küzeci 1925 senesinde Kerkük şehrinde doğdu, beş yaşında Kuranı kerim dersleri almaya başladı. Küçüklüğünden beri mevlitlerde hazır olup Molla Taha ve Molla Sabır gibi değerli hocalardan çok şeyler öğrendi. Sesinin güzelliği ve yüksek kabiliyetinden dolayı pek çok Türkmen şarkıcı sanatkarların arasına girmeyi başardı, düğün ve özel törenlerde Reşit Küle Rıza ve İzzettin Nimet gibi şarkıcılarla Hoyrat ve şarkı okumayı sevilerek başardı.

1956 yılında Ankara radyosunda birkaç şarkı kayıt etmiştir ayrıca 1959 yılında Bağdat Radyosu Türkmence kısmında Türkmen sanatçısı olarak kabul edilmiştir. Bugüne kadar okuduğu şarkı, makam ve hoyratları tüm Türkmenler tarafından zevkle dinleniyor.

 

 

KÜZECİ, 82. yaşında gözlerini hayata yumdu. Doğduğu, büyüdüğü yaşadığı vatanı Kerkük'teki evinde... Milletçe başımız sağ olsun, mekanı cennet olsun..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !